INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Cielątko z Liszyna (Liszin, Lyszino) h. Ciołek  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 2003-2004 w XLII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stanisław Cielątko z Liszyna (Liszin, Lyszino) h. Ciołek (zm. 1451), prawnik, profesor i rektor Uniwersytetu Krakowskiego, scholastyk sandomierski.

Pochodził z rodziny wywodzącej się z Liszyna (pow. płocki) na Mazowszu, był synem bliżej nieznanego Jana, bratem Jana Cielątki z Liszyna i Prusiecka, łożnego królewskiego (w l. 1425–30), star. łańcuckiego (w literaturze błędnie uważanego za star. grodowego łęczyckiego) i wójta jasielskiego, żonatego z Anną z Oględowa. Drugim bratem S-a był Mikołaj, pleban w Jaśle w l. 1443–8.

S. wpisał się na Uniw. Krak. w semestrze letnim 1429 jako scholastyk sandomierskiej kolegiaty NMP, płacąc całą opłatę immatrykulacyjną. Był już wówczas człowiekiem dobrze wykształconym, zapewne na którymś z zagranicznych uniwersytetów, skoro w tymże semestrze, ok. uroczystości Zesłania Ducha Świętego (ok. 15 V), został bakałarzem sztuk wyzwolonych, zaś w semestrze zimowym, po uroczystości św. Gawła (ok. 16 X) r.n. – magistrem (w czasie pełnienia funkcji dziekana przez Stanisława z Przechowa). Po szybkim zakończeniu studiów na Wydz. Artium kontynuował naukę na Wydz. Prawa; zamknął ją przed kwietniem 1442 ze stopniem doktora dekretów. W kwietniu t.r. został obrany rektorem Uniw. Krak. na semestr letni; po raz drugi i trzeci objął tę funkcję w semestrze zimowym 1442/3 oraz letnim 1443, po raz czwarty zaś w semestrze zimowym 1445/6. Jako rektor okazał się dobrym organizatorem. Dn. 29 IV 1442, wspólnie z kanonikiem krakowskim Jakubem z Zaborowa i doktorem dekretów Janem z Dąbrówki, doprowadził do ugody z opatem mogilskim Dominikiem, konserwatorem (obrońcą) praw i przywilejów Uniw. Krak., w sprawie obsadzenia prebendy w kościele św. Anny w Krakowie, na którą kandydata wybierał uniwersytet, a zatwierdzał opat. Ugodę zaaprobował 1 XII t.r. bp krakowski Zbigniew Oleśnicki. W czasie ostatniej kadencji S. był zastępcą konserwatora praw i przywilejów Uniw. Krak. («succonservator iurium et privilegiorum Univ.»). W jego obecności 31 I 1443 otrzymał doktorat teologii Tomasz Strzempiński; w r. 1445 jeden z dwu promowanych na bakalaureat prawa wymienił w podziękowaniu rektora S-a oraz profesorów: Tomasza Strzempińskiego i swego mistrza doktora dekretów Jana Elgota.

S. uczestniczył w sprawach Uniw. Krak. także w latach, w których nie pełnił godności rektorskiej. Dn. 13 V 1444 brał udział wraz z Janem Elgotem, oficjałem generalnym Rafałem ze Skawiny i Janem z Dąbrówki w zawarciu ugody z woj. krakowskim Piotrem Szafrańcem z Pieskowej Skały w sprawie beneficjum dla Kolegium Kanonistów w kaplicy Ofiarowania NMP w katedrze krakowskiej. W r. 1446 razem z bratem Mikołajem wystawił w Jaśle murowany kościół parafialny p. wezw. Wniebowzięcia NMP w miejsce drewnianego, zniszczonego podczas najazdu Węgrów. Dn. 20 XII r.n., wspólnie z innymi sędziami polubownymi (Janem Elgotem oraz kanonikami Jakubem z Zaborowa i Tomaszem Strzempińskim) wydał wyrok w sporze opata tynieckiego Bogdała z klasztorem Dominikanów w Krakowie o czynsz z młyna na Prądniku Czerwonym pod Krakowem. W l. 1449–50 występował w aktach uniwersyteckich w gronie wybitnych profesorów, m.in. 21 I 1449 uczestniczył, w obecności kanoników krakowskich, Benedykta Hessego z Krakowa, Jana z Kęt i Jana Elgota, w załatwieniu prebendy św. Marii Magdaleny i kanonii w katedrze krakowskiej dla członka Kolegium Jurystów Michała z Szydłowa po śmierci Jakuba z Zaborowa. Dn. 29 III t.r. orzekł o wydaleniu z Kolegium Jurystów bakałarza dekretów i kanonika raciborskiego Jerzego z Michmicza (Myślenic?), za niegodny czyn wobec rektora. Dn. 25 I 1450 rozstrzygnął spór między Janem z Dąbrówki a Pawłem z Krakowa o miejsce wśród doktorów teologii na Wydz. Teologii na korzyść tego pierwszego, m.in. przed augustianinem Izajaszem Bonerem. W tym czasie zajmował, po Michale z Szydłowa, drugie miejsce wśród profesorów prawa Uniw. Krak.

Jako komisarz arcybp. gnieźnieńskiego Wincentego Kota z Dębna prowadził S. jeszcze po jego śmierci (1448), za następcy Władysława Oporowskiego, sprawy sądowe, m.in. 19 XII 1450 polecił wikariuszom katedry krakowskiej i kościoła w Starym Brzesku wezwać kanonika krakowskiego i plebana w Starym Brzesku Jana Dziekanowskiego do oddania doktorowi dekretów Jakubowi Parkoszowi z Żurawic należnych mu dziesięcin z Sierosławic. Był wówczas S. także kanonikiem przemyskim. W r. 1440 zobowiązał się zapłacić 20 zł i 10 grzywien oraz dać srebrny, pozłacany pas Annie, wdowie po paśniku Janie Klathe z Krakowa. W l. 1441–2 procesował się z Wojciechem, katedralistą z Kazimierza, który nie ukończył w terminie pisanej dla S-a księgi. W r. 1448 kaszt. i star. krakowski Jan z Czyżowa, za poręczeniem burgrabiego krakowskiego Piotra Mokrskiego z Komorników, zobowiązał się zwrócić S-owi 170 zł i 10 grzywien pod warunkiem zastawu Szuszczyc i zapłacenia zwyczajowych kar, z zastrzeżeniem, że gdyby S. zmarł, pieniądze będą wypłacone jego bratu, plebanowi Mikołajowi oraz bratanicy, Małgorzacie Marcie. S. żył jeszcze 27 VI 1451, kiedy to Małgorzata Marta, za zgodą męża, Mikołaja Cikowskiego i teścia, podsędka krakowskiego Piotra Cikowskiego z Mikluszowic, złożyła do depozytu u swego stryja S-a pieniądze przeznaczone na zakup dóbr; gdyby zmarła bezpotomnie (żyła jeszcze w r. 1488), kwota miała przypaść S-owi. S. zmarł przed 2 XI 1451, bowiem tego dnia papież Mikołaj V przyznał prebendę scholastyka sandomierskiego Wojciechowi Rytwiańskiemu, kanonikowi gnieźnieńskiemu, nadaną mu wcześniej przez króla Kazimierza Jagiellończyka.

 

Pietrzyk Z., Poczet rektorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. 1400–2000, Kr. 2000 s. 70; – Boniecki, III 172–3; – Niwiński M., Uzupełnienie do katalogu prałatów i kanoników sandomierskich ks. Jana Wiśniewskiego, W. 1938 s. 18; Słown. Hist.-Geogr. Ziem. Pol., V (Jasło); Wiśniewski, Katalog prałatów sandomierskich; – Dzieje UJ, I; Kamiński A., Z przeszłości Jasła. Lata 1370–1520, w: Studia z dziejów Jasła i powiatu jasielskiego, Red. J. Garbacik, Kr. 1964 s. 139; Kowalczyk M., Krakowskie mowy uniwersyteckie z pierwszej połowy XV wieku, Wr. 1970; Sarna W., Opis powiatu jasielskiego, Jasło 1908; – Akta grodz. i ziem., V nr 46, VIII, XIII nr 2523; Album stud. Univ. Crac., I 71, 101–2, 104, 111; Bull. Pol., VI; Cod. Univ. Crac., II; Conclusiones Univ. Crac.; Cracovia artifícium, 1433–40, nr 268; toż, 1441–50, nr 34, 47, 53, 59, 64, 66, 94, 110, 115, 144; Długosz, Liber benef., I; Kod. tyniecki; Księga promocji Wydz. Sztuk Uniw. Krak.; Starod. Prawa Pol. Pomn., II nr 3467; Statuta nec non liber promotionum, s. 21, 23; Zbiór dok. katedry i diec. krak., II 631–4; Zbiór dok. mpol., VII nr 1975, 2065; – AP w Kr., Oddz. na Wawelu: Terr. Crac., t. 12 s. 99, 102, t. 13 s. 232–4.

Marian Zwiercan

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.